چگونه کارایی و عملکرد تیم را بالا ببریم؟


هنوز پاسخ مشخصی برای اینکه آیا می‌توان رهبری تیم را آموخت وجود ندارد اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند که رهبران و مدیران با پیروی از شیوه‌های رهبران موفق و به کار بستن آنها در تیم‌های کاری‌شان می‌توانند افزایش چشمگیری در عملکرد تیم خود به دست آورند. در ادامه پنج ویژگی برای افزایش عملکرد تیمی را توضیح می‌دهیم.

افزایش کارایی و عملکرد تیم

مسؤلیت‌پذیری

از نظر رهبران بزرگ مسؤلیت‌پذیری افراد، تضمینی برای دستیابی به اهداف تعیین شده تیم است. پاسخگو بودن یک معنای منفی را برای بسیاری افراد متبادر می‌کند اما این گونه نیست و برای دستیابی به اهداف یک ضرورت است. بسیاری از رهبران فاقد این مهارت بوده و در آموزش‌های خود از آن غافل می‌شوند. اینجا برقراری ارتباط مؤثر اهمیت می‌یابد. آیا به عنوان یک رهبر انتظارات‌تان را از اعضای سازمان خود به خوبی بیان می‌کنید؟ آیا کارکنان‌تان چشم‌انداز سازمان را می‌دانند؟ آیا مقصودتان را به روشنی درک می‌کنند؟ آیا می‌دانند اقدامات‌شان چگونه تیم را به چشم‌انداز نزدیک می‌کند؟ اگر نمی‌دانند دوباره آنها را برایشان توضیح دهید و هر چند وقت یکبار باهم مرورشان کنید.

حمایت کردن و در اختیار گذاشتن منابع

برای دستیابی به اهداف‌ باید از کارکنان‌تان حمایت کرده و منابع لازم را در اختیارشان بگذراید.‌ توانمندسازی یک مؤلفه مهم است. تمام چیزهایی که کارکنان در طول مسیر بدان نیاز دارند را فراهم کنید. علاوه بر امکانات فیزیکی کارکنان باید برای به انجام رساندن کارشان تصمیماتی را بگیرند اما آنها نگران واکنش سرپرست‌شان درباره آن هستند. اینجا رهبران باید مسیرهای ارتباطی یا افرادی را مشخص کنند که بتوانند از آنها استفاده کرده، تصمیمات بهتر بگیرند و از پس این کار برآيند.

خودارزیابی صادقانه

هیچ‌کس کامل نیست. برای بسیاری از رهبران اعتراف به اشتباهات‌شان دشوار است و گاهی اوقات آسان‌تر است که تقصیر را گردن دیگران بیندازند. اگر خواهان برقراری ارتباط و تاثیرگذاری روی کارکنان‌تان باشید به اشتباهات‌تان اعتراف کنید. از خودتان بپرسید: «آیا برای موفقیت تیم‌ام حمایت لازم را از آنها می‌کنم و منابع لازم را برایشان فراهم کرده‌ام؟»، «آیا برای اطمینان از دستیابی به اهداف تعیین شده تیم‌ام را پاسخگو نگه داشته‌ام؟» جواب اینگونه سؤالات یک «بله» است اما تمرکز اصلی باید روی سؤالاتی مثل این باشد: «آیا اقداماتم به موفقیت تیم کمک می‌کند یا موانعی را بر سر راه آن ایجاد می‌کند؟» اگر پاسخ منفی بود، تیم را دور هم جمع کرده و درباره راهبردهای غلبه بر آن موانع گفتگو کنید.

کتاب پرفروش در ارتباط با بهبود عملکرد تیم

روی انسان‌ها حساب کنید

Back to Human

نوشته: دن شاوبل

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 288 صفحه

خلاصه کتاب روی انسان‌ها حساب کنید

همکاری را ترویج کنید

برای بسیاری از رهبران، برچیدن فرهنگ سیلویی (یعنی پنهان نگه‌داشتن اطلاعات بخش‌های مختلف سازمان از دیگر بخش‌ها) در سازمان مثل شاخ غول شکستن است. اما بالاخره این کار باید از جایی شروع شود. رهبران باید ابتدا بررسی کنند آیا کارکنان به طور مؤثری با هم کار می‌کنند؟ آیا مانعی در تیم وجود ندارد که اول بدان بپردازند؟ وقتی اطمینان یافتند که همکاری مؤثری بین اعضای تیم وجود دارد، مي‌توانند همکاری با سایر تیم‌ها را بررسی کنند. مثال‌های متعددی از تیم‌های چندگانه وجود دارد که بر مبنای کار یکدیگر کار می‌کنند اما در واقع هیچ همکاری‌ای بین آنها وجود ندارد. علت این موضوع اغلب تجربیات منفی در گذشته است. در این شرایط، رهبران باید دورنمای مشترک آینده را یادآور شده و تیم‌ها را به همکاری با یکدیگر تشویق کنند.

کتاب پرفروش در ارتباط با بهبود عملکرد تیم

تیم قدرتمند

Powerhouse

نوشته: کریستین لیلی

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 200 صفحه

خلاصه کتاب تیم قدرتمند

ارزش قائل شدن و قدردانی

همه ما دوست داریم کاری که انجام می‌دهیم تفاوتی در تیم ایجاد کند و بابت آن به نحوی از ما قدردانی شود. به عنوان یک رهبر چگونه به اعضای تیم‌تان نشان می‌دهید که برای کار آنها ارزش قائلید و از آنها قدردانی می‌کنید؟ تصدیق و تشویق کارکنان ابتدایی‌ترین روش‌های رهبران بزرگ برای پیشرفت کارکنان‌شان است. پیام‌های شفاهی یا کتبی تشکر از کارکنان که در آن با جزئیات از کاری که انجام می‌دهند و مزایایی که برای تیم به ارمغان می‌آورند نام می‌برید، نمونه‌‌ای از نشان‌دادن تاثیر کار آنها در موفقیت تیم است.

این پنج مورد چهارچوبی را در اختیار رهبران قرار می‌دهید تا از طریق آن کارایی و عملکرد تیم‌شان را بالا ببرند. این موارد را در تیم‌تان عملی کنید. و در سطوح مختلف درباره آن گفتگو کنید. وقتی تیم‌هایی مشارکتی و دارای مسیر مشخص داشته باشیم اتفاقات شگفت‌انگیزی رخ خواهند داد.

کتاب پرفروش در ارتباط با بهبود عملکرد تیم

ماهیت‌های موجود در کسب‌وکار

Business Chemistry

نوشته: كیم كریستفورت

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 304 صفحه

خلاصه کتاب ماهیت‌های موجود در کسب‌وکار

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید