چگونه تصمیم‌های بهتری بگیریم؟


رهبران چگونه از پس تصمیم‌گیری‌های دشوار بر می‌آیند؟ تصمیم‌گیری هسته اصلی فعالیت‌های مدیریتی و رهبری است. تصمیم‌های بهتر و اجرای مطلوب آن در ادامه می‌تواند نتایج بهتری را به ارمغان بیاورد. اعتماد داشتن بیش از حد رهبر به صحیح بودن تصمیمش‌ گاهی می‌تواند مشکل‌ساز شود و اغلب به از دست رفتن اعتماد اعضای تیم نسبت به توانایی‌های او منجر می‌شود.


بیشتر بخوانید: شش مهارت رهبران موفق


اینجا مشارکت اعضای تیم در تصمیم‌گیری می‌تواند سودمند باشد. دو افسانه وجود دارد که در فرایند تصمیم‌گیری اختلال ایجاد می‌کند:

الف.) تصمیم‌گیری باید در بالاترین رده‌ها انجام شود: تصمیماتی که در بالاترین رده‌ها گرفته شوند لزوما بهترین تصمیمات نیستند. با این کار، مشکلات حل نمی‌شوند فقط به تعویق می‌افتند. اگر رده‌های بالایی همگی همفکر باشند، آن‌وقت توهم گرفتن یک تصمیم‌ خوب به آنها حسی از روبه‌راه بودن اوضاع را می‌دهد.

ب.) یک تصمیم خوب با اتفاق آرا گرفته می‌شود: مؤلفه‌ای که احتمال تصمیم‌گیری خوب را افزایش می‌دهد نگاه کردن به زوایای مختلف قضیه است. در غیر اینصورت، هیچ اختلاف‌نظر و تنوع ایده‌ای وجود نخواهد داشت. نگاه کردن به زوایای مختلف قضیه نه خودبه‌خود انجام می‌شود و نه ما تمایلی به انجام آن داریم. باید با ایجاد سازوکارهایی آن را ایجاد کنیم تا اطمینان یابیم از بینش‌های مختلفی بهره‌مند می‌شویم. با این کار دستیابی به راه‌حل‌های خلاقانه نیز افزایش می‌یابد.


بیشتر بخوانید: تاثیر اعتمادسازی بر بهبود عملکرد تیمی


کتاب پرفروش در ارتباط با تصمیم گیری بهتر

رهبر چاره محور

The Solutions Oriented Leader

نوشته: دکتر ریک گودمن

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 192 صفحه

خلاصه کتاب رهبر چاره محور

تصمیم گیری بهتر

به عنوان رهبر یک تیم برای گرفتن تصمیم‌های بهتر به این شش راهنما توجه کنید:

راه‌حل‌های قدیمی را دوباره بررسی کنید.

چون راه حلی در گذشته به کار نیامده، دلیل نمی‌شود دوباره سراغش نرفت. شاید با تغییرات فعلی و کمی انعطاف‌پذیری راه‌حل مؤثری باشد.

آهسته شروع کنید تا سریع بدوید.

جان وودن می‌گوید:«فرز باش اما عجله نکن.» عجله باعث می‌شود از پرسیدن برخی سؤال‌های مهم غافل شوید. زمانی را برای تدبیر و مصلحت درنظر بگیرید چون تصمیمات سریع همواره بهترین تصمیم نیستند. اگر فوریتی در کار است علت آن را بدانید. به کجا چنین شتابان؟ آیا می‌توانید تحقیقات و اطلاعات بیشتری به دست آورید؟


بیشتر بخوانید: بیست راز ساده برای داشتن بهره وری بالا


دست از رئیس‌بازی بردارید.

نیازی به کنترل سفت‌وسخت نیست. دست از حکمفرمایی در گفتگو بردارید. روی قدرت تمرکز نکنید؛ بر روی رهبری‌ای که به روی راه‌حل‌های جایگزین گشوده است تمرکز کنید. فرهنگ سازمانی را ایجاد کنید که برای نگرش‌های مختلف ارزش قائل است. باید منیت‌ها را پشت در بگذارید و به دیدگاه‌های مختلف به چشم خصومت‌های شخصی نگاه نکنید.

کتاب پرفروش در ارتباط با مدیریت و رهبری

به دنیای مدیریت خوش آمدید

Welcome to Management

نوشته: رایان هاك

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 240 صفحه

خلاصه کتاب به دنیای مدیریت خوش آمدید

گوش فرادهید.

سؤالات روشن بپرسید و گوش فرا دهید. و کارکنان را به سمت عمیق شدن روی تفکرات‌شان هدایت کنید.

به دنبال اطلاعات درست باشید نه اطلاعات بیشتر.

بهترین راه‌حل‌ها زمانی به دست می‌آیند که زمانی را صرف خوب تعریف کردن مشکل کرده باشید. واضح کردن مشکل یا هدف نحوه جستجوی اطلاعات را نیز مشخص خواهد كرد.

تصمیماتی بگیرید که به اندازه کافی خوب باشند.

به ندرت تصمیمات صددرصد درست می‌گیریم. گاهی اوقات گرفتن یک تصمیم خوب در لحظه حال بهتر از یک تصمیم عالی‌ای است که بعدها گرفته می‌شود. این موضوع را در دنیای همواره در حال تغییر فعلی به یاد داشته باشید.

وقتی پای تصمیم‌گیری در میان است رهبران کارآمد می‌دانند که باید کنترل و نظارت بر دیگران را کنار بگذراند و  برخی امور را به کارمندان بسپارند و اعتمادی را درون آنها شکل دهند. رهبران موفقیت تیم‌شان را راهی به سوی افزایش توانمندی‌های رهبری خودشان می‌دانند.

کتاب پرفروش در ارتباط با تصمیمات بهتر

گرفتن تصمیم های بزرگ بهتر

Making Big Decisions Better

نوشته: تیم لوکو

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 72 صفحه

خلاصه کتاب گرفتن تصمیم های بزرگ بهتر

 

کتاب پرفروش در ارتباط با تصمیمات بهتر

گمشده در سرزمین استارتاپ ها

Lost in Startuplandia

نوشته: ای.کلر فیتزیمونز

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 342 صفحه

خلاصه کتاب گمشده در سرزمین استارتاپ ها

هر لحظه در حال تصمیم‌گرفتن هستیم و چه بسا همین تصمیم‌هایی که با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کنیم سرنوشت‌ساز باشند. گرفتن تصمیم‌های درست و به‌موقع برای بسیاری از افراد و کسب‌وکارها به یک چالش تبدیل شده است. یا آنقدری دیر تصمیم می‌گیریم که کار از کار بگذرد، یا آنقدری زود که از هول حلیم توی دیگ می‌افتیم. مثل بسیاری از مهارت‌ها، مهارت تصمیم‌گیری درست را نیز می‌توانیم یاد بگیریم. کتابکت، خلاصه کتاب‌های پرفروش آمازون در زمینه‌های مهارت‌های مدیریتی و مهارت‌های رهبری را گردآوری کرده تا بتوانید این مهارت‌ها را در خودتان پرورش دهید و کسب‌وکار موفق‌تری داشته باشید.

گاهی بین جایی که هستید و جایی که می‌توانید باشید، به اندازه یک کتاب فاصله هست. بگذارید خلاصه کتابهای کتابکت این فاصله را برایتان پر کند.

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید