چگونه به فردی که درخواست پول می‌کند نه بگوییم؟


چگونه به فردی که درخواست پول می‌کند نه بگوییم؟

برای همه ما هرازگاهی پیش می‌آید که افراد از ما درخواست حمایت‌های مالی کنند و با درخواست‌ کمک‌هایی در شبکه‌های اجتماعی، جمع‌آوری هدیه برای فرزند همکار یا ازدواج همکار دیگری روبرو می‌شویم. نه گفتن به این موقعیت‌ها می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما اختصاص بودجه‌ای برای آمادگی و رفع و رجوع آنها چندان دشوار نیست.

وقتی افرادی که دوست‌شان داریم از ما درخواست پول قرض می‌کنند یا به شکل‌های دیگری نیازمند حمایت هستند، جا می‌خوریم. وقت فردی از ما تقاضای پول قرض می‌کند و نتوانیم فورا به او پاسخ مثبت بدهیم ممکن است احساس عذاب وجدان یا حتی خجالت‌زدگی کنیم حتی اگر قرض دادن به آنها ما را در مضیقه مالی قرار دهد. نه گفتن برای بسیاری از افراد راحت نیست خصوصا اگر طوری بزرگ شده باشید که صرفنظر از هزینه‌ای که برای خودتان در پی داشته است، همواره دست یاری به سوی دوستان و خانواده داده‌اید.

نکاتی که در ادامه می‌آیند به شما کمک می‌کنند وقتی فردی از شما درخواست پول کرد چگونه با کمال مهربانی نه بگویید.

به داستان‌شان گوش کنید

وقتی فردی از شما پول درخواست می‌کند، با گوش دادن و همدلی با آنها شروع کنید. افراد به همان میزانی که به حمایت‌های مادی نیاز دارند به شنیده شدن نیز نیاز دارند. با اختصاص دادن زمانی برای گفتگو درباره موقعیت‌شان یا جستجوی راه‌حل‌های احتمالی شاید بتوانید بیش از نوشتن یک چک به آنها کمک کنید.


بیشتر بخوانید: مقاله چرا بودن مهم‌تر از انجام دادن است؟


مؤدبانه و شفاف اعلام کنید

بلافاصه نه گفتن به درخواست افراد می‌تواند سنگدلانه و تنگ‌نظرانه به نظر برسد، اما مهربانانه‌ترین شیوه برای منتظرنگذاشتن افراد است. گفتن «اجازه بده فکر کنم» یا «شاید بتوانم» فضا را برای درخواست دوباره مهیا می‌کند و مشکل را دوبرابر می‌کند که می‌تواند باعث آزردگی خاطر هر دوطرف شود. نه گفتن با صراحت مهربانانه بهتر از استفاده از زبان نرمی است که می‌تواند به اشتباه تفسیر شود.

استادانه ارتباط برقرار کنید

Communicate with Mastery

نوشته: جی دی شرام

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 240 صفحه

خلاصه استادانه ارتباط برقرار کنید

آرام باشید و حد و مرزهایتان را حفظ کنید

برخی از افراد دوست ندارند نه بشنوند و با بالاتر بردن صدا و لحن تندترشان به تلاش‌شان برای متقاعدکردن شما ادامه می‌دهند. شاید برای آرام‌ کردن آنها وسوسه شوید که قول کمک به آنها بدهید به خصوص اگر در محیط عمومی باشید. به یاد داشته باشید که شما می‌توانید هر موقعیتی را که آزارتان می‌دهد ترک کنید. اگر آن فرد نمی‌تواند یک نه مهربانانه را برتابد، آن وقت رابطه‌تان آنطوری که فکرش را می‌کردید نبوده است.

به شیوه‌های دیگر پیشنهاد کمک بدهید

وقتی نمی‌توانیم به فردی کمک مالی کنیم، می‌توانیم به شیوه‌های دیگری به آنها کمک کنیم. گوش دادن به فرد، صحبت کردن درباره مشکلات او و کمک به ایجاد یک برنامه، جستجو در منابع موجود و حمایت عاطفی از جمله کارهایی هستند که می‌توانیم برای کمک به دوستان و خانواده‌مان در زمان‌های دشوار انجام دهیم.

تعامل هفت مرحله‌ای

The Seventh Level

نوشته: آماندا اسلاوین

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 252 صفحه

خلاصه کتاب تعامل هفت مرحله‌ای

هوشمندانه قرض دهید

پس‌انداز و آزادی مالی برای ما اهمیت زیادی دارد تا به بهترین شکل زندگی کنیم و کمک کردن به افرادی که دوست‌شان داریم و دیدن خوشحالی‌شان هم می‌تواند شکلی از این نوع زندگی باشد. فقط مراقب باشید که به تنها گزینه کمک در خانواده‌تان تبدیل نشوید. اگر تصمیم به قرض دادن گرفتید، پیش از بیرون آوردن دسته‌چک‌تان این راهنمایی‌ها را در نظر بگیرید.


بیشتر بخوانید: مقاله چگونه تصمیم‌های بهتری بگیریم؟


شرایط‌تان را بیان کنید

ما کلمه قرض دادن را به جای کلمه وام دادن استفاده می‌کنیم مگر اینکه بخواهید قراردادی تنظیم کنید تا معامله عادلانه‌ای را هم برای خودتان و هم برای گیرنده ایجاد کنید. اینگونه، انتظارات غیرشفاف یا آزردگی برای به تعویق افتادن مهلت‌های تعیین شده برای باز پرداخت پول وجود نخواهد داشت.

قرض را جزو بودجه‌تان حساب کنید

مهم است بدانید که چقدر با خیال راحت می‌توانید پول قرض دهید بدون اینکه خودتان را در تنگنا قرار دهید. ردیفی را در جدول بودجه‌تان با عنوان «قرض» وارد کنید تا پول نقد در دسترسی بدون اینکه مجبور شوید از هزینه‌های زندگی‌تان بزنید داشته باشید.

این مورد را جدای از از هر نوع کمک‌های خیریه‌ای که انجام می‌دهید نگه دارید تا دغدغه‌های اجتماعی‌تان همواره در اولویت پایین‌تری از درخواست کمک‌های مالی اعضای خانواده‌تان قرار نگیرد.

اهداف‌تان را در نظر داشته باشید

وقتی فردی که دوستش دارید به کمک نیاز دارد، وسوسه می‌شوید که به سرعت وارد عمل شده و پیشنهاد کمک دهید. این میل ارزشمند و محترمی است، اما اگر مشکلات مالی بسیاری برایتان ایجاد کند شما باید انگیزه‌تان را ازنو ارزیابی کنید. به خاطر داشته باشید که شما پس‌انداز می‌کنید تا خودتان و خانواده‌تان زندگی خوبی داشته باشید و هدیه دادن و وام دادن به هر کسی که از راه برسد و درخواست کند می‌تواند به آینده مالی‌تان آسیب برساند.

آن کسی که قرار است باشید

The person you ment to be

نوشته: دالی چوگ

مدت زمان مطالعه خلاصه: 20 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 320 صفحه

خلاصه کتاب آن کسی که قرار است باشید‌ای

همه‌مان می‌خواهیم به وضعیت فردی و شغلی بهتری برسیم، اگر می‌خواهید احساس بهتری از وضعیت‌تان داشته باشید، می‌توانید جدیدترین خلاصه کتاب های مهارت های توسعه فردی و شغلی جهان را در سایت و اپلیکیشن کتابکت بخوانید.

گاهی بین جایی که هستید و جایی که می‌توانید باشید، به اندازه یک کتاب فاصله هست. بگذارید خلاصه کتابهای کتابکت این فاصله را برایتان پر کند.

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید