چرا امروزه رشد فردی یک نیاز است؟


شاید می‌پنداریم رشد فردی مختص افراد موفق است. آنها اول موفق شده‌اند بعد سراغ رشد فردی رفته‌اند تا پله‌های بعدی موفقیت را طی کنند. اصلا رشد فردی یعنی چه؟ رشد فردی یعنی برای رسیدن به خواسته‌هایمان، به اندازه سهم‌مان روی خودمان کار کنیم.

اکثر ما هنگام مرور خاطرات گذشته نفس عمیقی می‌کشیم و یک «هی! یادش بخیر...» می‌گوییم. همواره می‌پنداریم دوران گذشته ایام بهتری بوده است. صلح و صفا موج می‌زده، روابط گرم‌تر و صمیمی‌تر بوده و بیشتر خوش می‌گذشته است. ولی اگر تک‌تک اتفاقات گذشته و تلخی‌ها و ناکامی‌هایی که داشته‌ایم را نیز به حساب ‌آوریم، می‌بینیم روزهای خوش گذشته آنچنان هم خوش نبوده‌اند. چه بسا آرزو می‌کردیم زودتر این روزها بگذرند و تمام شوند. اگر نکته دلگرم‌کننده‌ای در تجربیات گذشته‌مان وجود دارد این حقیقت است که رشد کرده‌ایم و به این دلیل گذشته چندان در پیش چشم‌مان خوب جلوه نمی‌کند.


بیشتر بخوانید: چرا داشتن نگرش مهم است؟.


اهمیت رشد فردی

دلایل زیادی وجود دارد که باید به دنبال رشد فردی باشیم. رشد فردی درهای جدیدی را به رویمان می‌گشاید، امید را درون‌مان زنده نگه می‌دارد، به ما کمک می‌کند به اهداف شغلی‌مان دست یابیم. به مرور زمان، رشد فردی به شتاب گرفتن زندگی‌مان کمک می‌کند. حتی ترغیب می‌شویم بیشتر رشد کنیم. توجه‌مان به رشد بیشتر می‌شود تا آنجایی که بر شکست فائق آمده و حتی از آن می‌آموزیم.

تمامی آنچه گفتم در مقایسه با مهم‌ترین دلیل دنبال کردن رشد فردی، یعنی افزایش امید، هیچ به نظر می‌رسند. رشد فردی به ما می‌آموزد که فردا می‌تواند بهتر از امروز باشد.

کتاب پرفروش در ارتباط با رشد فردی

زندگی‌تان را متحول کنید

Lifestorming

نوشته: آلن ویس و مارشال گلداسمیت

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 208 صفحه

خلاصه کتاب زندگی‌تان را متحول کنید

.


بیشتر بخوانید: چگونه مهارت‌های نرم‌مان را توسعه دهیم؟.


داشتن ذهنیت رشد مثل بذر امید است

به طبیعت فکر کنید. یک نهال به آهستگی و باگذشت زمان به یک درخت بلوط تنومند تبدیل می‌شود. نوزاد تبدیل به کودک و کودک به یک انسان بالغ تبدیل می‌شود. امید نیز همین‌گونه پیش‌رونده است. وقتی امید داریم آینده بهتری را تصور می‌کنیم. امید داشتن فقط آرزوی داشتن چیزهایی نیست که می‌خواهیم داشته باشیم بلکه یک باور راسخ به چیزهایی است که وجود خواهند داشت. با این امید که آینده بهتری وجود دارد از شرایط فعلی خود گذر می‌کنیم.

کاشت بذر امید کار پیچیده‌ای نیست؛ کافی است ذهنیت‌تان را تغییر دهید. وقتی تصمیم گرفتیم باور کنیم رشد امکان‌پذیر است و متعهد به پیگیری آن شدیم، بذر امید نیز همراه‌مان رشد می‌کند. تغییر ذهنیت اولین قدم از سفر طولانی و ثمربخش رشد است.

کتاب پرفروش در ارتباط با رشد فردی

عادت‌های موفق‌شدن

Habits for Success

نوشته: برایان بنسِن

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 256 صفحه

خلاصه کتاب عادت های موفق شدن

عادت به رشد امید را تقویت می‌‌کند.

انتخاب کردن رشد مهم است اما برای ایجاد تغییر کافی نیست. باید بپذیریم که رشد یک فرایند تدریجی و همیشگی است و باید آن را وارد برنامه‌های روزانه‌مان کنیم. یعنی به رشد کردن عادت کنیم. وقتی هر روز وظیفه‌تان از کمی از رشد کردن را انجام دادید سهم‌تان را برای پرورش بذر امید درون‌تان انجام داده‌اید. با هر قدم کوچکی که بر می‌دارید خودتان و جهان‌تان را توسعه می‌دهید. با رشد کردن آینده‌تان را رقم می‌زنید. و با هر قدم کوچک به سوی آینده دلخواه‌تان امید نیز افزایش می‌یابد.


بیشتر بخوانید: چگونه با تغییرات غیرمنتظره کنار بیاییم؟.


رشد مستمر به مرور زمان امید را پیدا می‌کند.

وقتی هر روز قدم کوچکی برداریم بعد از مدتی متوجه پیشرفت‌مان می‌شویم. اگر به مدت کافی به رشد مستمرتان ادامه دهید شروع به متحول شدن می‌کنید. به یک فرد بهتر، قوی‌تر، ماهرتر یا به همگی اینها تبدیل می‌شوید. وقتی خودتان را تغییر دهید شرایط‌تان را تغییر می‌دهید. این آغاز چرخه مثبت است که رشدتان امیدتان را و امیدتان رشدتان را تقویت می‌کند. وقتی این کار را به طور مستمر هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها از پی هم انجام دهید به تدریج  امید خیالی‌تان به یک امید واقعی تبدیل می‌شود.

کتاب پرفروش در ارتباط با رشد فردی

خودت را توانمند کن

Empower Yourself

نوشته: جان مارتین

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 176 صفحه

خلاصه کتاب خودت را توانمند کن

 

کتاب پرفروش در مورد رشد فردی

زندگی‌تان را متحول کنید

Lifestorming

نوشته: آلن ویس و مارشال گلداسمیت

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 208 صفحه

خلاصه کتاب زندگی‌تان را متحول کنید

 

همه‌مان شایستگی داشتن یک زندگی آرام، پرتلاش و موفق را داریم. برای اکثرمان، زندگی فعلی‌مان چندان دلخواه نیست و این خودِ ما هستیم که باید آن را محقق کنیم. باید در مسیر سفر زندگی‌مان رشد کردن را نتخاب کنیم تا امیدها و نیروهای درونی‌مان قد بکشند، باید بذرهای امیدمان را آبیاری کنیم. باید تک‌تک کارهایمان را با رشدمان هم‌سو کنیم تا به آن زندگی ایدئال‌مان برسیم. کتابکت، مجموعه‌ای از خلاصه بهترین و جدیدترین کتابهای مهارتهای توسعه فردی و شغلی جهان را جمع‌آوری کرده تا به شما کمک کند حال خودتان، زندگی و شغل‌تان را خوب کنید.

گاهی بین جایی که هستید و جایی که می‌توانید باشید، به اندازه یک کتاب فاصله هست. بگذارید خلاصه کتابهای کتابکت این فاصله را برایتان پر کند.

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید