خودمان و شغل‌مان را چگونه معرفی کنیم؟


وقتی وارد جمعی می‌شوید خودتان را چگونه معرفی می‌کنید؟ وقتی کسی درباره شغل‌تان می‌پرسد چگونه آن را بیان می‌کنید؟ آیا یک «ارائه سی ثانیه‌ای» برای جالب نشان دادن کار یا مهارت‌تان دارید؟ (اگر بله، آن چیست؟) آیا متن معرفی شما بسته به موقعیت تغییر می‌کند؟ برای مثال، آیا خود را همانطور که به پدر همسر آینده‌تان معرفی می‌کنید به مدیرعاملی شرکتی که عاشق کار کردن در آنجا هستید نیز معرفی می‌کنید؟

اگر در معرفی خودتان و شغل‌تان فراتر از کلیشه‌های کسل‌کننده فرتر بروید به روابط، فرصت‌ها و کشف‌وشهودهای جدیدی دست پیدا می‌کنید. پاسخ اکثر ما به سؤال «چه کاری انجام می‌دهی؟» این است که «فلان مقام شغلی را در فلان شرکت دارم». این پاسخ اگر چه عرف است اما تصویر دقیقی از کاری که انجام می‌دهیم به دست شنونده نمی‌دهد. می‌توانید با اندکی درایت پاسخی به او بدهید که خودتان را بهتر به او بشناسانید. «شما فقط شغل‌تان نیستید» این را جانا بلور می‌گوید که متخصص کمک به افراد برای کشف و بیان آنچه باعث برتری‌شان و ایجاد ارتباط عمیق‌تر می‌شود است.

این کار با نحوه معرفی خودتان آغاز می‌شود و به معنای تافته جدابافته بودن‌تان نیست. بلکه با معرفی مناسب خودتان شانس ایجاد یک رابطه، پیشنهاد شغلی، ایده یا فرصتی را افزایش می‌دهید. تازه، به کار موردعلاقه‌تان نیز می‌پردازید. چه کاری بهتر از این؟

چگونه خودمان را بهتر معرفی کنیم؟

مهارت معرفی کردن به کمی زمان و تلاش نیاز دارد. در ادامه، جانا بلور راهنمایی‌هایی را ارائه می‌کند که بتوانید پاسخ‌های بهتری به سؤال «به چه کاری مشغولی؟» بدهید.

 فراتر از عناوین شغلی‌تان بروید

اولین چیزی که باید بدانید این است که «دوست دارید با چه چیزی شناخته شوید؟» این سؤال افراد را از منطقه آسایش‌شان بیرون می‌آورد و تمرکزشان را به جای دستاوردهای پیشین‌شان به سمت آن تاثیری که می‌خواهند بگذارند هدایت می‌کند. مثلا به جای اینکه بگویید «روزنامه‌نگار و نمایش‌نامه نویس هستم» می‌توانید بگویید «جهان به مکان شلوغ پلوغی تبدیل شده است، از این رو به عنوان یک روزنامه‌نگار و نمایشنامه نویس با گفتن داستان‌ها به افراد کمک می‌کنم تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.»

به مشکلاتی فکر کنید که فقط شما می‌توانید حل‌شان کنید

هر فردی صرف نظر از شغل و حیطه فعالیتش حل کننده یک مشکلی است. در محل کارتان چه مشکلی را حل می‌کنید؟ چه چیزی در حل آن شما را متمایز می‌کند؟ مثلا می‌توانید به جای «در فلان حوزه وکالت می‌کنم» بگویید «به نظر من بزرگترین مشکل دستگاه قضایی «الف» است،  و من به عنوان یک وکیل در حوزه «ب»، کمک می‌کنم که با انجام کار « ج» این مشکل حل شود.»

کتاب پرفروش در ارتباط با معرفی شغل

کتاب اثرگذاری

The Influence Book

نوشته: نیکول سوآمز

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 128 صفحه

خلاصه کتاب اثرگذاری

نظر دوستان و همکاران‌تان را بپرسید

دیدن مهارت‌هایمان دشوار است. شاید چیزی را که در آن فوق‌العاده باشیم را به سادگی آب‌خوردن در نظر بگیریم و اهمیتی به آن ندهیم. وقتی برای یافتن استعدادتان به مشکل خوردید نزد افرادی که شما را خوب می‌شناسند بروید و از آنها بپرسید «چه کار مهمی را خوب انجام می‌دهم که از آن بی‌اطلاعم؟» معمولا موضوعات و زبان‌های مشترکی را در پاسخ‌هایشان می‌یابید حتی اگر آنها افرادی در زمینه‌های مختلفی از زندگی‌تان باشند.

از فردی بخواهیم به معرفی‌مان گوش کند

وقتی می‌خواهید خودتان را به شیوه جدیدی معرفی کنید، احتمالا استرس خواهید داشت. می‌توانید فردی را بیابید و به او بگویید «به تازگی شیوه جدیدی از معرفی خودم را یاد گرفته‌ام و دارم آن را امتحان می‌کنم، می‌شود نزد شما این کار را انجام دهم؟» افراد دوست دارند نظرشان را بپرسید یا توصیه‌ای کنند.

کتاب پرفروش در ارتباط با معرفی شغل

بدون داشتن اختیارات کافی به نتایج مطلوب برسید

Results Without Authority

نوشته: تام کندریک

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 288 صفحه

خلاصه کتاب بدون داشتن اختیارات کافی به نتایج مطلوب برسید

سراغ معرفی‌های قبلی‌تان نروید

در واقع، آسان‌تر است که بگوییم «فلان مقام شغلی را در فلان شرکت دارم» و بروید سراغ ادامه گفتگو و باقی مسائل. به علاوه، وقتی معرفی غیرمتعارفی از خود ارائه می‌کنید برخی از افراد رسمی و خشک آن را درک نکنند. اما بهتر است روی آن پافشاری کنید. خانمی که خود را «یک کپی‌رایتر» معرفی می‌کرد، بعد از دو جلسه آموزشی که نزد بلور گذراند پی برد که راز قدرتش توانایی او برای یک فرد دیگر بودن در نوشته‌هایش است. او در روند یافتن مهارت‌های خود دریافت که «آن بخشی از وجودم که از آن خجالت می‌کشم –آن بیگانه خارجی- دقیقا همان جایی است که قدرت خدشه‌ناپذیرم از آن سرچشمه می‌گیرد.

کتاب پرفروش در ارتباط با معرفی شغل

طرز فكر بیرونی

The Outward Mindset

نوشته: موسسۀ آربینجر

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 192 صفحه

خلاصه کتاب طرز فكر بیرونی

شاید شما نیز مانند این خانم با یک معرفی درست‌وحسابی به کشف‌های عمیق‌تری از زندگی‌تان برسید. همگی می‌خواهیم بفهمیم چرا وجودمان در این زندگی و در این سیاره اهمیت دارد و این کار با دادن یک پاسخ بهتر به این سؤال که «چه کاری انجام می‌دهی؟» شروع می‌شود.

کتاب پرفروش در ارتباط با معرفی شغل

رهبران پذیرنده تغییر

Scaling Leadership

نوشته: رابرت جی. اندرسون

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 288 صفحه

خلاصه کتاب رهبران پذیرنده تغییر

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید