حضور داشتن مهم‌تر از انجام دادن است.


حضور مهم تر است یا انجام دادن

امروزه هدف داشتن، هدفگذاری و هدفمندی نقل هر محفلی است. بسیاری از متون و توصیه‌های بزرگان به ما می‌گویند برای موفق شدن چه کارهایی را لازم است انجام دهید: این تمرین را انجام دهید، این فهرست را تکمیل کنید، این پروژه را پیگیری کنید و ...

آنچه مشخص است این است که افراد از این همه انجام دادن و نتیجه نگرفتن خسته شده‌اند. وقتی پای یافتن و مهم‌تر از آن دستیابی به هدف‌تان در میان است، باید روی کمتر انجام دادن و بیشتر بودن تمرکز کنید.

.

انجام ندادن

Not Doing

نوشته: دیانا رنر

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 224 صفحه

خلاصه کتاب انجام ندادن

شروع کردن با انجام دادن آسان است. در دنیایی که زندگی می‌کنیم تا دلمان بخواهد کار برای انجام دادن پیدا می‌شود و حتی کتاب‌ها، مقالات و پادکست‌های فراوانی ما را در مسیرهای مختلفی از انجام دادن قرار می‌دهند. فکر می‌کنیم اگر تمام این کارها را انجام دهیم، به فرد دیگری تبدیل خواهیم شد.

اما اینطور نیست. افراد بسیاری به سن شصت و هفتاد می‌رسند و پی می‌برند که به آن فردی که فکر می‌کردم بعد از انجام این همه کار تبدیل می‌شوم، تبدیل نشدم. مثلا والدینی به این نکته می‌برند که برای موفقیت در تربیت فرزندان بودن در کنار فرزندان‌شان به همان اندازه‌ انجام دادن کارها برای آنها است. برای مثال، حضور داشتن در یک گفتگو منجر به تربیت هدفمندتری می‌شود تا پول خرج کردن برایشان.

مشابه این موضوع برای کسب‌وکار نیز صدق می‌کند. اگر می‌خواهید شغل معناداری ایجاد کنید که از اکنون تا بعدها دوام بیاورد، باید پیش از انکه به برون بنگرید ورق را برگردانده و به درون بنگرید.


بیشتر بخوانید: مقاله چگونه شغل‌مان را با تعریف شخصی‌مان از موفقیت هم‌سو کنیم؟


 

از بودن شروع کنید. این کار با آرام گرفتن و ارزیابی‌ خودتان آغاز می‌شود. من چه چیزهایی هستم؟ من بودن در لحظه لحظه زندگی من شبیه چیست؟ وقتی عناوین و قراردادهای اجتماعی‌ای را که معرف درک من از خودم هستند را کنار می‌گذارم، چه برایم باقی می‌ماند؟

با هم بودن. خود را در حلقه دوستان و خانواده که پذیرای‌تان هستند، تحسین‌تان می‌کنند و به سفرتان احترام می‌گذارند جای دهید. اغلب اوقات، از توقف کردن و تصدیق لذت صرفا با هم بودن با افرادی که دست‌مان را می‌گیرند و زندگی‌مان را غنی می‌کنند ناتوان هستیم. کسانی که تصمیم می‌گیرید مرتب با آنها باشید، شما را به شکل خود اصلی‌تان در می‌آورند. بنابراین در جستجوی افرادی باشید که بیشتر خواهان بودن شما هستند تا انجام دادن‌هایتان.


بیشتر بخوانید:  مقاله چرا داشتن نگرش مهم است؟


ذهن گشوده داشته باشید. وقتی موضوع هدفمند زندگی کردن مطرح می‌شود، نیاز به بازخوردهایی دارید. همه‌اش که مراقبه و بودن با دیگران نیست.نیازمند افراد مخالف و ناخوشایندی نیز هستید که خلاف شما حرکت می‌کنند و تفکرتان را به کار می‌اندازند. درباره بازخوردهایی که به شما احساس خوبی نمی‌دهند ذهنی گشوده داشته باشید، آنها باعث پیشرفت‌تان می‌شود.

دستیابی به هدف‌ به معنای به خط خوش نوشتن ارزش‌ها و اهداف‌تان و قاب گرفتن آنها نیست؛ بلکه به معنای ارتباط حقیقی با آنچه به شما معنا می‌دهد، انگیزه گرفتن از آنها و چراغ راهنما قرار دادن آنها برای کارهایی که انجام می‌دهید است.

بیش و پیش از انجام دادن به فکرِ بودن باشید.

اگر به رشد و توسعه فردی خودتان اهمیت می دهید، برای مطالعه بیشتر می توانید جدیدترین خلاصه کتاب های توسعه مهارت های فردی و شغلی را در سایت و اپلیکیشن کتابکت بخوانید.

گاهی بین جایی که هستید و جایی که می‌توانید باشید، به اندازه یک کتاب فاصله است. بگذارید خلاصه کتاب های کتابکت این فاصله را برایتان پر کند.

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید