تاثیر اعتمادسازی بر بهبود عملکرد شغلی


اعتمادسازی چگونه باعث بهبود عملکرد شغلی می‌شود؟

اعتماد سنگ‌بنای هر رابطه‌ای است و اقدامات بعدی بر مبنای آن شکل می‌گیرد. اعتمادسازی تا حدی در سازمان اهمیت دارد که می‌تواند یک فرهنگ سازمانی را از این رو به آن رو کند. اگر خشت اول اعتمادسازی درست نهاده شود باقی پیکره نیز طبق آن صاف بالا خواهد رفت. برخلاف اهمیتی که توسعه اعتمادسازی دارد اندازه‌گیری و حفظ آن کار دشواری است.

میزان اعتماد بین رهبر و کارمند، کارمند و سرپرست، یک دپارتمان به دپارتمان دیگر و میان یک کارمند و کارمند دیگر متفاوت است. اعتمادسازی زمان زیادی می‌برد اما یک اتفاق برای از بین بردن آن کافی است. از این رو، اعتمادسازی در تیم درایت و تیزهوشی فوق‌العاده رهبران سازمانی را می‌طلبد.

متاسفانه تغییر ساختار مدیران، تعدیل نیرو و سایر تجربیات منفی از مدیران گذشته‌شان در سازمان‌های قبلی، اعتمادسازی را برای بسیاری از مدیران دشوار کرده است. از این رو، جلب اعتماد کارکنان یک مؤلفه حیاتی برای یک رهبر موفق در یک سازمان موفق است. اعتمادسازی فرآیندی است که از تصمیم‌ها و اقدامات بی‌شمار روزانه مدیران و رهبران شکل می‌گیرد. این یعنی رهبران باید از نحوه رفتارها و تصمیم‌هایشان -که یا اعتماد کارمندان را جلب می‌کنند یا از بین می‌برند- آگاه باشند.


بیشتر بخوانید: شش مهارت رهبران موفق


کتاب پرفروش در ارتباط با اعتمادسازی

چند موضوع مهم و حساس

The Critical Few

نوشته: جان کتزنباخ

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 208 صفحه

خلاصه کتاب چند موضوع مهم و حساس

 

استفان کاوی در کتاب «سرعت اعتماد: تکانه‌ای که همه‌ چیز را تغییر می‌دهد» مسئله اعتماد را که صرفا نوعی طبع لطیف یا اخلاق خوب نیست، سرمایه‌ای پراهمیت در کسب‌وکار محسوب كرده که دارای ارزش اقتصادی قابل‌ اندازه‌گیری است و جایگاه آن را در روابط بین فردی، جامعه، سازمان‌ها و در بازار کار نیز بررسی نموده است: «هنگامی‌ که میزان اعتماد بالاست، سرعت عملکرد افزایش یافته و هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کنند. به این دلیل و دلایل دیگر، از نظر مالی، منطقی و به‌ صرفه است که دائما راه‌هایی برای افزایش میزان اعتماد پیدا کنید، هم بین اعضای تیم کسب‌وکار/ سازمان‌تان، و هم با کسب‌وکارها و سازمان‌های دیگر. برای ایجاد و بالا بردن اعتماد، نیاز به یک مدل ذهنی کارآمد دارید. عملکرد اعتماد مانند «اثر موجی» است. این اثر وقتی روی می‌دهد که یک قطره آب در استخری پر از آب می‌افتد و در نتیجه چندین موج گرد متحدالمرکز درست می‌کند. اعتماد همیشه از داخل به بیرون سرایت می‌کند.»


بیشتر بخوانید: چگونه عملکرد و کارایی تیم‌مان را بالا ببریم؟


کتاب پرفروش در ارتباط با اعتمادسازی

محیط کار سرزنده

Bravespace Workplace

نوشته: مویی کاریک

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 264 صفحه

خلاصه کتاب محیط کار سرزنده

ایجاد فرهنگ اعتمادسازی

با جواب دادن به سؤالات زیر یک فهرست شخصی ایجاد کنید.

۱-‌ آیا به کارمندانم گوش فرا می‌دهم و به دنبال ایده‌ها، نظرات و پیشنهادات‌شان هستم؟

۲-‌ آیا پذیرای ایده‌های کارکنانم هستم و آنها را وارد تصمیم‌گیری‌ها می‌کنم؟

۳-‌ آیا با توجه به اهداف عملکردی فردی و تیمی انتظارات به‌جایی را تعیین و بیان می‌کنم؟

۴-‌ آیا حقیقت را به کارمندانم می‌گویم و حرف و عملم، حتی در زمان دشواری، یکی هست؟

۵-‌ آیا بدون هیچ‌گونه تعصب، قضاوت یا ترجیح شخصی با عزت و احترامی که دوست دارم خودم دریافت کنم با تمام کارمندانم رفتار می‌کنم؟

۶-‌ آیا اهداف شغلی شخصی و برنامه فردی‌ام تداخلی با عملکرد تیم و تعهدم به موفقیت کارکنانم ندارد؟

۷-‌ آیا توجه و نگرانی‌ام را نسبت به تک‌تک کارکنان، گروه‌ها و بخش‌ها نشان می‌دهم؟

۸-‌ آیا نمونه رفتاری خوبی در جهت تحقق رسالت، چشم‌انداز و اهداف‌ سازمان هستم؟

از این سؤالات به عنوان راهنمایی برای ارزیابی رفتار شخصی‌تان استفاده کنید تا از رفتارها و اقدامات روزانه‌تان آگاهی یابید. این کار ایجاد فرهنگی از اعتماد را شکل داده و فضای کاری بهتری ایجاد کرده و اتفاقات شگفت‌انگیزی برای سازمان‌تان به ارمغان خواهد آورد.

 


بیشتر بخوانید: چگونه شغل‌مان را با تعریف شخصی‌مان از موفقیت هم‌سو کنیم؟


کتاب پرفروش در ارتباط با اعتمادسازی

چشم انداز روشن

Vivid Vision

نوشته: کامرون هرولد

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 170 صفحه

خلاصه کتاب چشم انداز روشن

اعتماد، سنگ‌بنای هر رابطه‌ای را شکل می‌دهد. در دنیای پرمشغله امروز، برای هماهنگی کارها و انجام کارهای تیمی ناچار از ایجاد اعتماد در میان اعضای یک سازمان هستیم. اینگونه، هماهنگی و عملکرد کارکنان‌مان بیشتر و کارها راست‌وریست‌تر می‌شود. در کتابکت، خلاصه‌ای از کتاب‌های پرفروش جهان در زمینه های مختلف نظیر خلاصه کتاب های مدیریتی را تهیه کرده‌ایم تا با استفاده از آنها بتوانید مسائل و چالش‌هایی که در محیط کار دارید را شناسایی و حل کنید.

گاهی بین جایی که هستید و جایی که می‌توانید باشید، به اندازه یک کتاب فاصله هست. بگذارید خلاصه کتاب های کتابکت این فاصله را برایتان پر کند.

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید